Jdi na obsah Jdi na menu
 


Činnost v roce 2010

31. 12. 2010

 

27. 3. 2010 - Okresní hasičská schůze ve Struhařově.
- Na okresní konferenci byl delegován starosta sboru Tomáš Kučera. Na programu bylo, mimo jiné, zpráva o činnosti okresní organizace od posledního shromáždění delegátů SDH, vyznamenání členů, plán činnosti na období 2010 – 2015 aj. Proběhly volby do okresního výboru a dalších rad a výborů na období 2010 - 2015. Starostou okresu byl opět zvolen Josef Páv. Zúčastnilo se 184 delegátů z 232 pozvaných z jednotlivých sborů a 27 hostů, mimo jiné i z Polska.
Každý delegát dostal pro svůj sbor doplněk Hasičské kroniky okresu Benešov za období 1999 - 2009 a Almanach ve kterém jsou představeny a vyobrazeny hasičské prapory v okrese.
 
12. 5. 2010 - Mytí návsi před poutí.
- Po celkovém úklidu se myla stříkačkou PS 8 náves před poutí, která v tomto roce vychází na 16. května, přesně na den svatého Jana Nepomuckého, jemuž je zasvěcena místní kaple.
 
16. 5. 2010 – Svěcení hasičského praporu.
–V neděli 16. května 2010 byla ve Chmelné pouť. V tomto roce vyšla přesně na den ve kterém je připomínán světec Jan Nepomucký, jemuž je chmelenská kaple zasvěcena. V ní sloužil od 11:00 hodin čechtický farář otec Zdzislaw Ciesielsky pouťovou mši svatou. Poté byli přítomní věřící vyzváni, aby přešli z vnitřku před kapli. Starosta obce Jiří Filip čp. 20 odhalil pamětní desku padlým vojínům v 1. světové válce a otec Zdzislaw ji posvětil. Pak následovalo za přítomnosti deseti hasičů ve svátečních stejnokrojích slavnostní svěcení hasičského praporu, věnovaného od obce Chmelná. Ten je oboustranně zhotoven z červené látky, na něm uprostřed hasičský znak a žlutým písmem v horní a dolní části natisknuto: SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ CHMELNÁ ZALOŽENO L.P. 1935.

 Celý průběh těchto slavnostních událostí bohužel doprovázelo chladné a větrné počasí. Teplota byla kolem 8°C.

Fotky z akce: http://tomaskucera.rajce.idnes.cz/2010_05_16_Pout_ve_Chmelne_-_sveceni_pametni_desky_padlych_a_hasicskeho_praporu%2C_fotbal/

 
22. 5. 2010 - Okrsková soutěž v Sedmpánech. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii z osmi družstev na třetím místě s časem útoku29:48 s.
- Soutěžní družstvo SDH Chmelná se zúčastnilo okrskové soutěže okrsků Zdislavic a Trhového Štěpánova v Sedmpánech.
 Této soutěže se účastnilo jen 8 družstev mužů a 3 družstva žen. V poslední době stále ubývá sborů, které chtějí na tyto soutěže jezdit, protože přístup z okresního vedení k pravidlům a hodnocení těchto soutěží je spíše odrazující, než aby soutěžící motivoval.
 Po nástupu družstev byla soutěž zahájena překážkami žen a pořadovou přípravou mužů. Tu se nám povedlo, po předchozím nácviku na místě soutěže, absolvovat kupodivu dobře. Rozhodčí byl rozumný a udělil nám za náš výkon jen jeden trestný bod.
 Po provedení pořadovek následoval běh jednotlivců na 100 metrů s překážkami. Přestože jsme překážky trénovali den předem a někteří jedinci je běželi vůbec poprvé, povedlo se nám dosáhnout dobrých výkonů. Součet našich třech nejlepších časů byl 68:74 s. (Jan Staněk - 21:94 s., Tomáš Martínek ml. - 22:15 s., Josef Krejčí - 24:65 s.). Dále překážky běželi: Tomáš Kučera – 29:59 s. a Ladislav Kamarýt ml. – 30:38 s.
 Poslední přišla na řadu královská disciplína, požární útoky. Ty jme trénovali také den před soutěží, ale moc se nám nedařily, přesto jsme si věřili a doufali v předvedení povedeného útoku. Velitel vylosoval, stejně jako loni, startovní číslo čtyři a tak jsme i na tuto disciplínu šli čtvrtí. Pravidla pro požární útok byla podobná jako loni s tím, že požární stříkačka byla před odstartováním pokusu zastavená. Náš výkon nebyl nejlepší, nepovedlo se hned napoprvé našroubovat koš a to se projevilo i na výsledném čase pokusu. Ten byl 29:48 s.
 Po ukončení disciplín byl nástup a vyhlášení výsledků. My v celkovém pořadí skončili z osmi družstev mužů na pěkném třetím místě. Vzhledem k tomu jak jsme se věnovali tréninkům, tak to pro nás bylo vynikající umístění.
 Soutěž byla dobře zorganizována a protože právě probíhal semifinálový zápas české reprezentace v ledním hokeji na mistrovství světa v Německu, byla pro fanoušky českého týmu ve stánku televize.
 SDH Chmelná soutěžilo ve složení: Ladislav Kamarýt ml. - koš, překážky, Jan Staněk - savice, překážky, Tomáš Kučera - strojník, překážky, Josef Krejčí (Vlašim) – hadice B, překážky, Lukáš Kučera – rozdělovač, Jiří Kehar (Ořech) – levý proud, Tomáš Martínek ml. – pravý proud, překážky.
 
Takto celá soutěž dopadla
  
pořadí
útoků
družstvo - muži
čas
útoku
pořadí
100m
družstvo - muži
čas
3 x 100m
1.
Sedmpány
19:60 s.
1.
Zdislavice
61:48 s.
 
2.
Javorník
28:57 s.
2.
Dubějovice
63:83 s.
 
3.
Chmelná
29:48 s.
3.
Sedmpány
64:01 s.
 
4.
Keblov
29:52 s.
4.
Chmelná
68:74 s.
 
5.
Kuňovice
31:08 s.
5.
Chlum
72:79 s.
 
6.
Chlum
35:17 s.
6.
Javorník
73:48 s.
 
7.
Zdislavice
51:89 s.
7.
Kuňovice
76:25 s.
 
8.
Dubějovice
62:02 s.
8.
Keblov
84:99 s.
 
 
 
celkové
pořadí
družstvo - ženy
1.
Hulice
2.
Sedmpány
3.
Keblov
 
29. 5. 2010 - Taneční zábava v kulturním domě „U Pitráků“ s kapelou Nesbend.
– Ve Chmelné se opět po více jak dvaceti letech konala v kulturním domě „U Pitráků“ taneční zábava, kterou pořádali místní hasiči. Snad i proto si někteří nenechali tuto akci ujít a přišli se pobavit na první zábavu konanou v nově zrekonstruovaném kulturním domě a dorazili do míst ve kterých se tak dlouhou dobu nepařilo (-: Zahrát přijela nesměřická kapela Nesbend, která po velkém úspěchu u publika skončila svojí produkci až po 3. hodině. Poslední z pořadatelů odcházeli ze sálu o hodinu později. Zábava se podle ohlasů návštěvníků nadmíru líbila a spokojeni s celou akcí a účastí byli i muzikanti a pořadatelé.
   Přišlo 107 platících, ale celkem se průběžně v sále prostřídalo, podle odhadů, až 130 lidí.
 
3. 7. 2010 – Soutěž o Pohár starosty SDH Čechtice konanou v Čechticích. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii ze čtrnácti družstev na třináctém místě.
- Soutěžní družstvo SDH Chmelná se zúčastnilo soutěže o Pohár starosty SDH Čechtice konanou v Čechticích. Této soutěže se účastnilo 14 družstev mužů a 6 družstev žen.
 Tréninky před touto soutěží naše družstvo nikterak nepodceňovalo a výkony byly výborné, přesto se tentokrát na „ostro“ nezadařilo. Požární útok se nepovedl podle očekávání a náš sbor skončil v celkovém pořadí ze čtrnácti družstev mužů na 13. místě. Hlavním důvodem asi byla změna v pravidlech, na kterou mají pořadatelé samozřejmě právo, a útoky se prováděly jen na dvě hadice „B“.
 O závěr soutěžního dne se Čechtičtí hasiči postarali dokonale a připravili pro všechny, ale hlavně pro soutěžící které nezmohlo parné letní počasí a vydrželi až do večera, taneční zábavu s kapelou Šakalí dech.
 SDH Chmelná soutěžilo ve složení: Ladislav Kamarýt ml. – koš, Jan Staněk – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, Jiří Kehar (Ořech) – hadice B, Lukáš Kučera – rozdělovač, Miroslav Filip ml.– levý proud, Tomáš Martínek ml. – pravý proud.
 
Takto celá soutěž dopadla
(údaje jsou neúplné)
 
pořadí
družstvo – muži
(PS 12)
čas útoku
pořadí
družstvo – muži
(PS 8)
čas útoku
1.
Zdislavice B
18:42 s.
1.
Sedmpány
 
2.
Sedmpány
 
2.
Dalovy
30:62 s.
3.
Rataje
 
3.
Třebešice
 
4.
Onšov
 
4.
Rataje
 
5.
Čechtice
 
5.
Třemošnice
 
6.
Dalovy
24:62 s.
 
7.
Strojetice
 
 
8.
Blažejovice
 
 
9.
Bílkovice
 
 
10.
Nakvasovice
 
 
11.
Mnichovice
 
 
12.
Křivsoudov B
 
 
13.
Chmelná
 
 
14.
Křivsoudov A
N
 
 
pořadí
družstvo - ženy
čas útoku
1.
Čechtice
23:57 s.
2.
Onšov
27:57 s.
3.
Sedmpány
28:30 s.
4.
Mnichovice
32:05 s.
5.
Hulice
39:83 s.
 
 
24. 7. 2010 – VIII. ročník soutěže v požárním útoku o Ratajský pohár. V celkovém pořadí jsme v kategorii PS 12 skončili z 15ti družstev na čtvrtém místě s časem útoku 22:20 s., v kategorii PS 8 z 10ti družstev na třetím místě s časem útoku 33:93 s.
 – V sobotu 24. července jsme za deštivého a chladného počasí vyrazili do Rataj na VIII. ročník soutěže v požárním útoku o Ratajský pohár.
   I přes nepříznivé počasí si v tuto chladnou sobotu přijelo zasoutěžit velké množství týmů, 17 družstev mužů a 9 družstev žen. Soutěžilo se v kategorii PS 8 a PS 12. Pro každé družstvo byl stanoven jeden pokus. My soutěžili v obou kategoriích.
První provedly ukázku požárního útoku tamní děti, po nich následovaly pokusy žen v obou kategoriích. Hasičkám z Mnichovic, které startovaly v pořadí druhé, se povedlo třikrát místem zasáhnout vodou z proudnice přítomného rozhodčího u terčů a výborně tím tak pobavit přihlížející publikum.
 Požární útoky mužů se také prováděly součastně v obou kategoriích. My jsme pro PS 12 měli startovní číslo 3 a s PS 8 jsme startovali 25. Obloha byla celý den zatažená a každou chvíli pršelo, ale při našich pokusech se nám déšť naštěstí vyhnul.
Útok s dvanáctkou jsme provedli docela dobře, ale s časem 22:20 sekund stačil pouze na takzvanou bramborovou medaili, na čtvrté místo. S osmičkou se nám útok nepovedl přesně podle našich představ, ale s časem 33:93 sekund jsme dosáhli na bronzovou pozici, na místo třetí. Motivující do dalších soutěží a lepších výsledků je, že naše soutěžní družstvo se umístilo v obou kategoriích na předních místech v tabulce.
Na této soutěži si všichni soutěžící, diváci i pořadatelé užili dost zimy a deště, ale ratajští hasiči tuto akci i přes nepřízeň počasí zvládli dobře a o návštěvníky se řádně starali. Po soutěži ještě účastníci nemuseli odjíždět domů a vytrvalci mohli své výkony oslavit při kapele Nesbend.
 SDH Chmelná soutěžilo ve složení: Lukáš Kučera - koš, Tomáš Kučera - savice, Tomáš Martínek st. - strojník, Jaroslav Filip ml. - hadice B, Petr Nevšímal - rozdělovač, Jan Staněk - levý proud, Tomáš Martínek ml. - pravý proud.
 
Takto celá soutěž dopadla
 
pořadí
družstvo – muži
(PS 12)
čas útoku
pořadí
družstvo - muži
(PS 8)
čas útoku
1.
Radošovice
20:97 s.
1.
Dalovy
28:49 s.
2.
Bystřice
21:35 s.
2.
Rataje A
31:40 s.
3.
Rataje A
22:19 s.
3.
Chmelná
33:93 s.
4.
Chmelná
22:20 s.
4.
Rataje B
34:53 s.
5.
Dálkovice A
23:35 s.
5.
Dálkovice B
35:18 s.
6.
Všechlapy
25:76 s.
6.
Třebešice
37:90 s.
7.
Dalovy
25:87 s.
7.
Dálkovice A
38:21 s.
8.
Trhový Štěpánov
30:50 s
8.
Sněť
48:27 s.
9.
Dálkovice B
32:97 s.
9.
Žíňany
56:23 s.
10.
Rataje B
33:23 s.
10.
Třemošnice
N
11.
Třemošnice
35:04 s.
 
12.
Mnichovice
35:55 s.
13.
Chlum
36:59 s.
14.
Lojovice
56:31 s.
15.
Miřetice
N
 
 
pořadí
družstvo – ženy (PS 12)
čas útoku
1.
Bystřice
23:45 s.
2.
Dalovy
27:35 s.
3.
Dálkovice
29:81 s.
4.
Mnichovice
32:70 s.
5.
Třemošnice
36:72 s.
6.
Pavlovice
37:75 s.
7.
Trhový Štěpánov
38:65 s.
8.
Lojovice
N
9.
Všechlapy
N
pořadí
družstvo – ženy (PS 8)
čas útoku
1.
Dalovy
32:25 s.
2.
Třemošnice
43:94 s.
3.
Lojovice
N
 
10. 8. 2010 – Nákup části výstroje pro soutěžního družstvo.
- Zakoupilo se pro soutěžní družstvo SDH Chmelná sedm tmavomodrých tepláků na soutěže.
 
2. 10. 2010 - Taneční zábava v kulturním domě „U Pitráků“ s kapelami Vysoký Napětí, Riot in the air! a Škvýra.
– Sbor uspořádal v kulturním domě „U Pitráků“ taneční zábavu, která měla navazovat na motoristické závody pořádané Luďkem Jankovským a její začátek byl proto plánován na 19. hodinu. Závody se bohužel pro nepřízeň počasí v předchozích dnech nekonaly a začátek se proto posunul o hodinu déle. Zábava opět nebyla plakátovaná a tak se propagace prováděla po internetu, mezi známými a tak podobně.
 Muzikanti přijeli před 18. hodinou. První začalo hrát před 20. hodinou Vysoký Napětí po nich nastoupili Riot in the air! a o závěr se postarala kapela Škvýra. Ta měla specielně pro Chmelnou připravenou novou písničku s názvem „Chmelná, Chmelná, zelená“. Hrát skončili ve 3:00 hodiny, poslední z pořadatelů odcházeli ze sálu v 6:30 hodin.
 Přišlo asi 80 platících, ale celkem se průběžně v sále prostřídalo, podle odhadů, až 100 lidí.
 
13. 11. 2010 - Pohřeb člena SDH Chmelná.
– V borovnickém kostele se konal pohřeb člena, dlouholetého funkcionáře a čestného starosty SDH Chmelná pana Bohumila Turka čp. 2. Zemřel 6. listopadu 2010 ve věku 76 let. . Rozloučit se přišlo také 16 hasičů v uniformách. 11 ze Chmelné a 5 z Miřetic. Poprvé byl nesen prapor SDH Chmelná.
 
19. 11. 2010 - Taneční zábava v kulturním domě „U Pitráků“ s kapelami Nesbend a Psychohlína.
– Sbor uspořádal v pátek 19. listopadu v kulturním domě „U Pitráků“ taneční zábavu s kapelami Nesbend a Psychohlína.
   Zábava měla začínat ve 20:00 hodin, ale z počátku nebylo na sále moc lidí, tak první kapela, kapela Nesbend, začala hrát po 21. hodině. Po půlnoci je vystřídala kapela Psychohlína, která těšila publikum a své fanoušky jejich nenapodobitelnými skladbami v živém podání (-: Hrát skončili před 3. hodinou.
 Bohužel nedorazilo tolik lidí kolik bylo očekáváno, ale snad se na zábavě všem co přišli líbilo.
Poslední z pořadatelů odcházeli ze sálu po 6. hodině ranní.
 Přišlo přibližně 100 platících.
 
10. 12. 2010 - Konala se v kulturním domě „U Pitráků“ výroční hasičská schůze SDH Chmelná spojená s oslavou 75 výročí založení sboru.
-  Schůzi zahájil a vedl starosta sboru Tomáš Kučera, který přivítal všechny přítomné a delegáty z okolních sborů. Poté požádal o chvíli ticha za zemřelé členy sboru.
   Byla přečtena zpráva o činnosti sboru za rok 2010, kterou přednesl Tomáš Kučera. V průběhu přednesu byly promítány příslušné fotografie k daným událostem.
   Pokladník sboru Jaroslav Filip ml. přednesl pokladní zprávu.
   Dalším bodem byl návrh činnosti na rok 2011, který přednesl starosta sboru Tomáš Kučera:
- Údržba techniky
- Spolupráce s obcí
- Účast na soutěžích
- Pořádání kulturních akcí
   V diskusi vystoupili někteří přítomní delegáti z okolních sborů (P. Kořínek, O, Ryba, V. Papež, K. Růžek, P. Studnička, O. Hrubant), kteří, mimo jiné, děkovali za pozvání na oslavu 75. výročí a přáli SDH Chmelná do dalších let mnoho úspěchů. SDH Zdislavice předalo našemu sboru pamětní plaketu. Byl také přečten blahopřejný dopis zaslaný okrskem Zdislavice a SDH Rataje.
   Závěr provedl starosta sboru Tomáš Kučera - poděkoval všem, kteří se aktivně podílí na akcích a činnosti sboru, popřál klidné vánoční svátky a pohodový rok 2011. Dále informoval o dalším programu, poděkoval za pozornost a popřál příjemnou zábavu při dalším programu a při hudbě kapely Chmelařinka.
   Dále bylo připraveno shrnutí činnosti a historie našeho sboru za celé období jeho trvání a průvodní videoprojekce, kterou připravil a uváděl Jiří Foller st.
   K občerstvení se podávala sekaná a bramborový salát a 11°pivo Kozel, vypilo se 260 piv. Schůze končila po 2:30 hodině.
   Zúčastnilo se 21 činných členů, 6 přispívajících členů a 35 hostů.
 
27. 12. 2010 - Zhotovení palivového dřeva.
- Několik členů sboru nařezalo v lese a přivezlo do kulturního domu „U Pitráků“ přibližně 5 m3 palivového dřeva. To se složilo venku vedle hasičské zbrojnice, část se dala do stojanu v sále a několik polen se dalo do obecního dřevníku pro obecní úřad.